AİLE HEKİMLERİNİN ASM KİRALARINI BİLE KENDİLERİNİN ÖDEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Aile hekimliği uygulaması başladığından beri tam 11 yıl geçti. Özel küçük poliklinik işletmesi esasına dayanan ve sadece bu gün değil, her zaman birinci basamak sağlık hizmetlerinden sorumlu Aile Sağlığı Merkezlerimiz (ASM), üstlerine düşen ve zaten en öncelikli işleri olan aşılamada da hastanelerin önüne geçerek ne kadar önemli olduklarını ispat ettiler.

 

 Ancak onların sorunları ile kimse ilgilenmiyor, kimse “şikayetleri var mı?” diye sormuyor. Derneğimizin kuruluş amaçlarından birisi de farkındalık oluşturmak idi. Bu amaçla aile hekimlerimiz ile röportaj yapmak için gittiğimiz de, son çıkan yönetmelikle aile hekimlerinin demeç yada röportaj yapmalarının yasak olduğunu, aksi halde alacakları 50 ceza puanı ile işlerine son verileceğini öğrendiğimiz de bizler de farkında olmadığımız neler neler öğrendik.

 

İşte öğrendiklerimiz;

 

ASM’lerimiz ,ülkede ki en yüksek kiraları ödüyor. Evet, Bodrum’da aile hekimliği yapmak her açıdan çok zorken, üstelik her aile hekimi aynı maaşı alırken, Bodrum’un pahalı olması burada ki hekimlerimizin, başka illere geçmesine-gitmesine sebep oluyor.

 

Elektrik, su, stopaj+kira, kullandıkları enjektör, pamuk,vs ve çalıştırdıkları ek personelin maaşı derken, zamlanan çamaşır suyu dahi ek bir yük oluşturan aile hekimleri, artık bu işi yapmak istemiyorlar! Üstelik bunları anlatmaları halinde işten atılmaları söz konusu. İşte bu noktada gerçekten hekimlerimizin yanında olma zorunluluğu hissettim.

 

Yaz aylarında artan misafir hasta yükünü yük olarak görmezden gelen hekimlerimiz, baktıkları hasta başına hiçbir ücret almıyorlar, ne de hemşirelerimiz yaptıkları işlem için!

 

Aynı maaş ile fazladan çalışan Bodrumlu aile hekimi ve aile sağlığı elemanları hemşirelerimiz aynı maaş ile başka bir ilde, daha rahat ve daha iyi maaş ile çalışmayı düşünüyorlar.

 

Zaten yeterince kalabalıklaşan ilçemizde sağlıkçı bulabilmek imkansızlaşmışken, açılan yeni ASM’lerde ki boş kadrolar dolmuyorken, mevcuttakileri de kaybedersek, halimiz ne olacaktır acaba?

 

Kendi aile hekimime gitmeden, Bodrum’da ki Aile Sağlık Merkezlerini misafir hasta sıfatı ile şöyle bir dolaştım. Eskiyen klima onarımı için elektrikçi ile pazarlık yapanları gördüm.

 

Kapının önünde ki kalabalığı görünce şaşırdım ve hastalara; “aşı için mi bekliyorsunuz” diye sordum Kimisi “evet” dedi ama çoğunluk, muayene olmaya -ilaç yazdırmaya geldiklerini söyledi.

 

Ağrısı olan birine neden acile ya da hastaneye gitmediğini sorduğum da aldığım cevap hayli üzücü idi. Hastaneden hastalık nedenli korktuğunu söyledi.

 

Aklımın almadığını gözüm ile gördüm, kulaklarım ile işittim.

 

“Ah be iki gözüm” dedim; “orası hastanede burası müze mi? Orada hastalık var da burada yok mu? Ne ilacı yazdıracaksın?” soruma ise aldığım cevaplar çok daha üzücü idi; eften püften ilaçları kendi aile hekimlerinin yazmasının gerektiği, bunun onların işi olduğu ve kendilerinin ödediği vergiler ile para kazandıkları,vs…

 

Gerisini yazmaya içim el vermiyor.

 

içeriye misafir hasta olarak girdiğim de ,ilk kez karşılaştığım hekime tansiyon ilacımın bittiğini ama birkaç gündür de zaten yüksek seyrettiğini aktardım.

 

Doktor ilacımın raporlu olduğu için reçetesiz alabileceğimi söyledi, tansiyonumu ölçüp ek ilaç yazdı ve takip önerdi.

 

Oldukça yorgun gözüken doktorun saat 15.00’deki 101. hastası olduğumu da bilerek, nacizane teşekkürüm ile oradan ayrıldım.

 

Aslında aşılama, toplumun koruyucu sağlık hizmetlerini yapmakla yükümlü, hepimizden daha düzenli vergisini ödeyen, hiçbir sosyal hayatları olamayacak şekilde çalışan ve maaş alan, üstüne sadace ilaç yazmak işi dediğimiz, yeri geldiğinde üstüne yürüyüp, hakaret etmekten çekinmediğimiz, asla söz hakları olmayan aile hekimlerimiz.

 

Biraz pandemi nedeni ile hak ettikleri ilgiyi göreceklerini ümit eden, ancak üç gün balkonlarımıza çıkıp alkışladığımız aile hekimleri!

 

Hele de Bodrum ‘da çalıştıkları için kendi hekim arkadaşları tarafından bile hor görülen aile hekimlerimiz!

 

İçlerinde elbette ki işini kötüye kullananlar vardır ki bu her meslek için geçerlidir ancak bu pandemi günlerinde, her hastaya korunmasız yaklaşan, hastalar ile ilk karşılaşan-temas eden aile hekimlerimiz değil miydi?

 

112 bile arandığında, eğer şüpheli ise hazırlanıp-korunaklı gidiyorlar. Aşı yapılırken onlara yaklaşmak zorunda olan ve sadece maskesi olan aile sağlığı elemanlarımız-hemşirelerimiz, hastalandıklarında maaşları kesildi ve yatacak bir yer bulamadılar.

 

Turizm beldesinde hastalık dönemlerini geçirebilecekleri yer -tek bir oda bulamadılar.

 

Kimseye açıklama yapamadılar çünkü yasaktı.

 

Zaten Bodrum gecelerine de akamıyor bu ASM’liler! Çünkü aldıkları maaş zammı, çamaşır suyunu bile karşılamaktan aciz.

 

Yani diğer illerde ki meslektaşlarının sandıkları gibi; bir elleri yağ-balda, diğeri ile de denizde kürek çekmiyor benim ASM’deki çalışanlarım.

 

Ne yazık ki yine aynı söz ile bitireceğim yazımı; “hakkınız ödenmez”

 

O yüzden de ödemiyorlar!

 

Yok, kendi adıma ve dernek adına her birinize gönülden teşekkür ediyor ve dernek olarak sizlere nasıl destek olabileceğimi araştıracağıma dair söz veriyorum.

 

Alp Arbak

Bodrum Güçbirliği Derneği Genel Sekreteri


01.12.2021

Okunma Sayısı: 973


44.200.30.73
DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Bodrum Güçbirliği Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi


Top