BODRUM’DA TOTEMLER KALDIRILACAK MI?

Bodrum Güçbirliği Derneği olarak, Bodrum Yarımadamızın faydasına atılan her adımın yanında olduğumuz gibi yapılan her hataya da eleştiri getirebilecek kadar bağımsız bir örgüt olmamız nedeniyle, kamuoyu ile kurumlar arasında bir köprü vazifesi görmeyi kendimize bir görev olarak benimsedik.

Bu nedenle de bir süredir Bodrum esnafının gündemini meşgul eden, hep kafalarda bir soru işareti olarak kalan bir konu hakkında, gelinen nokta ve sonuçları itibariyle kamuoyunun sesi olup, ilgili kurum ve kurumlardan açıklama beklemekteyiz.

Geçtiğimiz yıl, Bodrum’da totem ve tabela kirliliği başta olmak üzere kent estetiğini bozan tüm unsurlarla mücadele etmek ve çözümler üretmek için Bodrum Kent Konseyi bünyesinde Kent Estetiği Çalışma Grubu oluşturuldu. Kurulan çalışma grubu, Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde başlatılan sosyal sorumluluk harekâtı kapsamında Yarımada genelinde totem tabela kirliliğine karşı bir mücadele başlatılmıştı. Bu mücadeleye bazı esnaflar kendi totem tabelalarını kaldırarak destek verirken, Muğla Büyükşehir Belediyesi de kendi sorumluluk alanı içerisinde kalan totemlerin kesilmesi kararı ve uygulaması ile totem ve tabelaların büyük çoğunluğu kaldırıldı.

Bu şekilde bir uygulama ile sorunu çözmek yerine, pandemi süresince çok zor şartlarda varlıklarını sürdürmeye çalışan Bodrum Esnafı, ciddi mağduriyetler yaşamıştır. Vergisi ödenmiş, ödemesi yapılmayanlara ödeme taleplerinin resmi kanallardan yapıldığı ve ödemesinin alındığı, dolayısıyla esnaf tarafından yasal olarak kabul edilmiş, her biri on binlerce Türk Lirası’na mâl edilen totemlerin vinçlerle sökülüp, telef edilerek hurdaya çıkarılması ise milli bir servettir.  

Belli bir bölgede, hiçbir zaman yerel ve kamu yönetimine zorluk çıkarmayan işletmelerin totemleri kesilerek ya işletmelerin avlularına bırakıldı ya da vinçlerle alınıp götürülmüştür. Ancak yapılan çalışma tüm totemleri kapsayacak kadar genişletilememiştir.

Ayrıca Bodrum’un yararına olduğu iddia edilerek uygulamaya konulan çalışma da esnaflar arasında çifte standart uygulandığı da belirtiliyor. Uygulama kapsamında bazı esnafların totem ve tabelaları sökülürken, büyük işletmelere ait tabela ve totemlerin sökülmediği de gözlemlerimiz arasında yer aldı. Bodrum Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi başlattıkları çalışmada ‘sözleşmeleri sona eren veya izinsiz dikildiği belirlenen çok sayıda totem ve tabela kaldırıldı’ açıklamasına istinaden mevcutta yer alan tabelalar neden kaldırılmamıştır?

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından “Hiçbir Marka Bodrum’dan Değerli Değildir” sloganıyla Bodrum Yarımadası’nda başlatılan totem tabela kirliliğine karşı mücadele sonucunda, ne yazık ki tabela – totem mezarlığı sorunu çözülememiş, onlarca esnafta mağduriyet doğmuş ve uygulamanın adaletli olmadığı yönünde de bir algı oluşmuştur.

Şuan da Yarımadanın birçok bölgesinde hala büyük firmalara ait totemler yer almaktadır. Hatta bazı büyük totemlerin içerisinde baz istasyonlarının bulunduğu da iddia ediliyor. Bu iddia ile ilgili Kent TV’de geçtiğimiz günlerde bir AVM önündeki büyük totem içerisinde baz istasyonunun olduğuna dair haber bile yayınlandı. İletişimin önemini biliyoruz ancak, insan sağlığı bakımında ciddi problemler doğuran baz istasyonlarının vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde bulunmasını da doğru bulmuyoruz. Totem ve tabela kirliliğine karşı savaş başlatan Bodrum Belediyesi’nin bu totem görüntüsü altındaki baz istasyonlarının kurulması konusunda bilgilerinin ve izinlerinin olup olmadığını merak ediyoruz.

Gerek Muğla Büyükşehir Belediyemizin, gerekse Bodrum Belediyemizin yaptığı ve yapacağı, Bodrum’a, esnafımıza, bölgemize faydalı her işin ve emeğin yanındayız. Fakat bu denli sorunlara sebebiyet veren uygulamaların da karşısında olduğumuzu bildirmek zorundayız.

                                                                                            

 

     Bodrum Güçbirliği Derneği

Çevre ve Enerji Komisyonu Başkanı

Melih Caner
Okunma Sayısı: 155


3.234.252.109
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Bodrum Güçbirliği Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi


Top