ESNAFA 3 AYLIK TOPLAM 3000 TL DOĞRUDAN DESTEK İLE AYLIK 750 TL KİRA YARDIMI

Pandemi döneminde zor zamanlar geçiren esnaflar için, ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaya başlandı. Bu kapsamda esnafa 3 ay boyunca aylık 1000 TL doğrudan destek ile aylık 750 TL kira yardımında bulunulacak.

T.C. Ticaret Bakanlığı web sayfasında bildirildiği üzere, koronavirüs salgınının (COVİD-19) ülkemiz ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır. COVİD-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destek paketi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından 14 Aralık 2020 tarihli Kabine toplantısının ardından açıklanmıştır. Bu çerçevede 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere korona virüs salgını nedeniyle verilecek destekler hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı, 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü girmiştir.

Karar gereğince; salgından etkilenen kesime aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilecektir. Bununla birlikte, 24 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan koronavirüs salgını nedeniyle verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında tebliğ ile söz konusu hibe desteklerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı’nca belirlenmiştir.

Diğer taraftan e-devlet üzerinden yapılabilecek destek başvurularına, ocak ayının ilk haftası itibarıyla başlanması öngörülmektedir.

KİMLER, NASIL YARARLANACAK?

1-İKİ AYRI DESTEK VERİLİYOR: Gelir kaybı ve kira desteği hibe şeklinde olacak. Destekler 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayacak.

2-GELİR KAYBI İÇİN 3 BİN LİRA: Gelir kaybı desteği, ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere aylık bin lira olmak üzere 3 bin lira olacak.

3-KİRA YARDIMI NE KADAR? Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri işyerlerinin kiraysa, büyükşehirlerde aylık 750 lira olmak üzere üç ayda toplam 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplam bin 500 lira kira desteği alacak. İşyeri kira bedeli kira desteği tutarının altındaysa, işyeri kira tutarı kadar destek ödenecek.

4-MÜKELLEF OLMAK GEREK: Destekten yararlanabilmek için 14 Aralık'tan önce (bu tarih de dâhil) vergi mükellefi olmak gerekiyor. Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

5- TANIM DEĞİŞMEMELİ: Programa başvurabilecek esnaf ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları başvuru tarihinden önce bakanlık internet sitesinden duyurulacak.

Ayrıca yazılı duyuru yapılmayacak. Duyuru sonrası ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamayacak.

6-BAŞVURU TEK İŞYERİ İÇİN: Birden fazla işyeri olanlar da sadece bir işyeri için kira desteğinden faydalanabilecek.

 

7- BAŞKA DESTEKTEN FAYDALANMAK ENGEL DEĞİL: Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak devam etmesi gerekecek. Faal olmadığı anlaşılırsa ödeme yapılmayacak. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu programdan faydalanılmasına engel değil.

8-TAŞRA TEŞKİLATINA YETKİ: Bakanlık, programın uygulanmasında; başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan kurumlar ile bunların taşra teşkilatına yetki verebilecek. Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov. tr internet adresi üzerinden yapılacak.

9- KİRA BEYAN EDİLECEK: Kira desteği başvurusunda bulunanlardan, söz konusu işyerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve işyerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenecek.

10-BANKA HESABINA YATACAK: Destek programı başvuru süresi, 10 günden az olmamak üzere bakanlık tarafından belirlenecek. Reddedilen başvurular hakkında ret tarihinden itibaren 10 gün içinde Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'ne itiraz edilebilecek. Destekler banka hesaplarına yatacak.

DESTEKTEN YARARLANACAK ESNAF GRUPLARI

Ticaret Bakanlığı destek verilecek 133 ekonomik faaliyet listesini yayımladı. Buna göre, kantinciler, kuaförler, berberler, güzellik salonları işletenler, karayolu ile personel ve öğrenci taşımacılığı yapanlar, çay ocağı, kıraathane, kahvehane, kafe işletenler, kırtasiyeciler, taksi, minibüs, dolmuş, halk otobüsü ile yolcu taşımacılığı yapanlar, pazarcılar desteklerden faydalanacak. Pastane, ciğerci, kokoreççi, kebapçı, dönerci, lahmacuncu, pideci, mantıcı, gözlemeci, pizzacı, börekçi, hamburger, sandviç ve simitçiler ile oturacak yeri olan "fast food" satış yerleri de listede yer aldı. Çiçekçi, kamp alanları, bilardo ve oyun salonları, eğlence parkları, çorbacı ve işkembeciler, kaplıca, hamam, sauna hizmeti sunanlar vb...

BASİT USULE TABİ OLMANIN GENEL KOŞULLARI

Destekten taksi, dolmuş, servisçi, pazarcı, lokantacı gibi basit usule tabi küçük esnaf yararlanacak. Basit usule tabi olmanın genel şartları şöyle; kendi işinde bilfiil çalışmak ve bulunmak gerekiyor.

Ölüm halinde, iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil iş başında bulunmasına bakılmıyor.
Okunma Sayısı: 164


3.234.252.109
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Bodrum Güçbirliği Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi


Top